Buz Yapma Makinesi Nedir?

Buz makineleri önemli ölçüde ihtiyaçları karşılayan ürünlerdir. Hem evsel
kullanımlar için hem de ticari işletmelerde bir çözüm olarak farklı markalar tarafından piyasaya
sürülmektedir. Sadece buz yapma fonksiyonuna sahip buz makineleri olduğu gibi, özellikle evsel
kullanımlar için buzdolaplarında da buz yapabilme özelliği birçok modelde bulunmaktadır.

Buz Makinesi Özellikleri Nelerdir?

Markalara ve modellerine göre çeşitlilik gösteren özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler incelendiğindeyse garanti süresinden ne kadar elektrik tükettiğine, saatlik buz yapma kapasitesinden buzların hacimlerine kadar bazı farklılıklar olduğu görülmektedir. Buz makineleri içinde öne çıkan
özellik, saatte olabildiğince fazla buz yapabilmesidir. Ek olarak su deposunun (tank) büyüklüğü de bu özelliği etkileyen bir unsurdur.

Buzdolaplarındaki Buz Makineleri

Arçelik ve Beko gibi beyaz eşya markaları tarafından üretilen buzdolaplarının çoğunda buz yapabilme olanağı bulunmaktadır. Genellikle iki saat içinde 1.5 litre suyu buza çevirme kapasitesi tercih edilmektedir. Evsel kullanım için düşünüldüğünde bu rakam oldukça idealdir. 

Kullanıcıların yapması gereken tek şey su tankının kontrol edilmesi ve eksildikçe su eklenmesidir. Böylece buz alındığı müddetçe otomatik olarak buz üretimi makine tarafından yapılabilmektedir. Genellikle su tankı, buzların muhafaza edildiği bölümün üstüne yerleştirilmektedir. Üstteki su buz hâline getirildikçe altındaki bölmeye atılmakta ve kullanıcılar da ihtiyaçları anında buradan buz temin edebilmektedir.

Endüstriyel Buz Makineleri

İşletmelere (restoran, otel vb.) dönük olarak piyasaya sürülen endüstriyel buz makineleri de bulunmaktadır. Bu makineler, evsel kullanımın aksine daha fazla buz üretebilme kapasitesine sahiptir. Ayrıca buzdolabı gibi bir ürüne ek olarak sunulmaz, doğrudan ayrı bir ürün olarak tasarlanırlar. İşletmenin günlük buz ihtiyacına göre günde 20 kilodan 50 kiloya kadar buz üretebilen bu ürünlerde buzların ağırlığına dönük ayrı opsiyonlar da bulunmaktadır. Genellikle iki veya daha fazla buz ağırlığı seçeneği barındıran endüstriyel buz makinelerinde 10-20 gram ağırlığı arasında değişen buzlar yapılabilmektedir.

Örnek Bir endüstriyel buz makinesi

Evde Neden Buza İhtiyaç Duyulur?

Yılın her mevsimi evlerin mutfaklarında buza ihtiyaç duyulabilmektedir. Beklenmedik misafirlere soğuk bir içecek ikram etmek istendiğinde veya meyveli buz gibi kolay gıdalar hazırlanmak istendiğinde otomatik buz makinelerinden yararlanılabilir. Türkiye’de özellikle yaz mevsiminde daha sık kullanıldığı bilinmektedir. 

Otomatik Buz Yapma Makinesinin Avantajı Nedir?

Evsel kullanımlarda birçok buzdolabında otomatik buz yapma teknolojisi bulunmamaktadır. Buna karşın son yıllarda çıkan yeni modellerde bu özellik kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Otomatik buz yapma makinesinin birincil avantajı, genellikle silikon veya plastikten yapılan buz kalıplarına göre çok daha işlevsel olmalarıdır.

Kapaklı veya kapaksız olarak tasarlanan buz kalıpları hem buzdolaplarının dondurucu kısımlarında fazladan yer kaplayarak hem de mevcut kokuyu buzlara geçirerek sorun oluşturmaktadır. Bununla birlikte kalıplardan ayrılmaları da güçtür. Kullanıcılar ya eksik su koyarak küçük kalıplar elde edebilir ya da suyu fazla koyarak parçalanması zor buzlarla uğraşmak durumunda kalır. Otomatik buz makineleri ise hepsi aynı boyda ve birbirlerine yapışmayan, aynı görünüme sahip standart buzlar alınmasına olanak tanır. Ek bir yer kaplamadıkları gibi buzdolabının enerji tüketimine de olumsuz bir etkileri bulunmamaktadır.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

Hemen Arayın!