Klima Bakımı Nasıl Olmalı? Klima Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Klima Cihazlarının Verimli Çalışması için İyi Bir Bakım Gerekir.

Özellikle sıcakların uzun bir süre etkili olduğu yerlerde klima, hayati bir öneme sahiptir. Çeşitli markalarda ve boyutlarda bulunan klima cihazlarının daha uzun bir süre, verimli kullanılabilmesi için bilmeniz gereken bazı püf noktalar var.

Düzenli ve doğru olarak bakımı yapıldığında klima cihazlarından uzun bir süre yüksek verimde yararlanabilirsiniz.

Hava Filtresinin Bakımı Önemlidir!

Klima üreticileri ya da yetkili servisler tarafından, klima satın alan kişilere en sık yapılan klima bakım önerilerinden bir tanesi, hava filtresinin temizliğidir.

Klima cihazının ön panelindeki yuvaya yerleştirilen hava filtreleri, zamanla toz ve havada bulunan partiküllerden dolayı tıkanır ve klimanın çalışmasını olumsuz bir şekilde etkiler.

Klima cihazının ön tarafında bulunan paneli aşağı doğru çektiğinizde, hava filtresine ulaşabilirsiniz. Yuvasından çıkarıp temizliğini yaptıktan sonra aynı şekilde yerine rahatlıkla takabilirsiniz.

Elektrik süpürgesi ile öncelikle hava filtresinin tozunun alınması gerekiyor.

Daha sonrasında ise soğuk su yardımı ile diğer pisliklerden arındırmanız gerekiyor. Soğuk su ile temizlerken ise herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması gerekiyor.

Hava filtresini güneşin altında kurutmamak gerekiyor. Soğuk su ile temizlendikten sonra yerine takılması yeterli olacaktır.

15 gün ara ile periyodik olarak yukarıda anlatıldığı şekilde bakım yapmanız yeterli olacaktır.

Periyodik bakımlarda yetkili servisten yardım alın!

Kişisel olarak yapılması gereken klima bakımlarının yanı sıra, yalnızca yetkili servisin yapması gereken bakımlarda, klima cihazının verimliliği açısından önem arz ediyor.

Evaparatör ve kondaser aparatlarının, özel ısı eşanjör deterjanı ile temizlenmesi, yetkili servislerin yaptığı bakımlardan bir tanesidir.

Ayrıca bu tür aparatlar basınçlı hava ya da su ile de temizleniyor.

Tüm klimalarda bulunan R-22 gazının basınç kontrolü de yetkili servis tarafından yapılıyor. Gaz basıncının alçak olması durumunda, servis tarafından basınç dengelenmesi yapılıyor. Fazla olması durumunda ise fazla olan basınç düşürülüyor.

Klima cihazlarının elektrik aksamları da servis tarafından kontrol ediliyor. Voltaj ve akım değerleri, bağlı bulunduğu otomat göz önüne alınarak kontrol ediliyor.

Bazı durumlarda soket bağlantılarında meydana gelen oynama ya da gevşemelerden kaynaklı, klima çalışmayabiliyor. Bu tür bağlantıların kontrolü de yetkili servisler tarafından yapılıyor.

Rahat bir yaz ve kış geçirebilmek için…

Rahat bir yaz ve kış geçirebilmek için…

Rahat bir yaz ve kış geçirebilmek için…

 

Kişisel bakım ve yetkili servislere yaptırılacak periyodik bakım sayesinde, klima cihazlarından uzun bir süre verim alabilmek mümkündür.

Klimanın bulunduğu ortamda yer alan bakteriler ve diğer partiküller, uzun vadede bakım yapılmadığı zaman hastalıklara neden olabiliyor ve ayrıca cihazın çalışmamasına neden olabiliyor.

Sending
User Review
5 (1 vote)

One Response

  1. aysun Nisan 12, 2020

Leave a Reply

Hemen Arayın!