Klima Bakımları Hangi Aralıklarda Yapılmalıdır ?

Klima bakımları eğer evde klima kullanıyorsanız normal şartlarda  yılda 2 kez yaptırmanız , ofiste veya iş yerinizde   normal  çalışma halinde olan klima kullanıyorsanız yılda 3-4 kez klima bakımı yaptırmanız faydalı olacaktır.  Ayrıca Mağaza, 24 Saat açık iş yerleri vb durumlarda klima kullanıyorsanız ve klimanız 24 saat çalışmak zorundaysa yılda en az 4 kez bakım yaptırmanız gereklidir.

Klimalar sürekli çalışma halinde oldukları ve hava dolaşımı yaptıkları  için evaporatörler(evaparatör evinizdeki ısıyı dış ortama atan petekli kısımdır) ve filtreler bakterilere ev sahipliği yapar . Bu bakteriler düzenli klima bakımı yaptırılmazsa hem klimanız hemde sizin açınızdan sağlığınızı olumsuz olarak etkiler . Ayrıca klimanızdan kötü kokular ve hoşunuza gitmeyen performans almaya başlarsınız. Tüm bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için mutlaka klima bakımlarınızı düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir . Hava dolaşımı esnasında  bakımsız klimada biriken kirler , klimanın gerekli ısıya veya soğuk havaya  ulaşamayıp klimada performans düşüklüğü sağlarlar . Bu durumda klima ısıyı yakalamak için kendini daha fazla yoracak  ve enerji tüketiminide olumsuz şekilde etkileyecek olup gereksiz çalışan klima motoru , cihazınızın ömrünüde kısaltacaktır. 

Klima bakımları konusunda bulunduğunuz bölgede markanızın teknik servisleri bulunmaktadır . Bu servisler genelde normal bir klima için 80-120 Tl arasında bakım ücretleri ile klimanıza düzenli olarak bakım yaparlar . Size uygun klima servisi ile görüşüp daha sağlıklı ve uzun ömürlü klima kullanımı için mutlaka bakım yaptırmanızı tavsiye ediyor , kendi salığınız ve kötü koku sebebi ile konfor kaybetmemeniz açısından klima bakımını düzenli yaptırmanızın yararınıza olacağının altını çizmek isteriz . Yapılan araştırmalara göre bakım yapılmayan klimalar , bakımlı klimalara göre daha az ömre sahip olup ilerde arıza açmaya sebep olabiliyor . Klima hakkında detaylı bilgiler için diğer  yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Sending
User Review
5 (1 vote)

No Responses

Leave a Reply

Hemen Arayın!