Klima Filtresi Nasıl Temizlenir

Evlerde, ofislerde ve işletmelerde yılın hemen her ayı kullanılan klimalar, dikkatli kullanılmadıkları durumlarda insan sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Belli aralıklarla klimaların düzenli bakımlarının yapılması bu noktada önem arz etmektedir.

Klima Filtresi Neden Temizlenmelidir?

Klima filtreleri gözle görülme ihtimali olmayan mikroskobik canlıları kullanıldıkça tutmaktadır. Bir diğer ifadeyle klimanın her kullanımı, filtresinde daha fazla mikrobun bulunmasına yol açmaktadır. Klima filtreleri temizlenmedikleri durumlarda bu mikroorganizmaları oda içine salmakta ve çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Lejyoner hastalığı ve zatürre gibi hastalıkların gün geçtikte daha sık görülme sebeplerinden birisi de, klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmemesine bağlanmaktadır. Klima filtrelerinin temizliği, özellikle çocuk ve yaşlı gibi direnci daha zayıf olabilen kişilerin yaşadığı yerlerde mutlaka yapılmalıdır. Hatta sağlıklı erişkinlerden başka kimsenin kullanmadığı klimalar için bile bu temizliğe özen gösterilmelidir.

Sağlık dışında klima filtrelerinin temizliğinin bir diğer nedeni ise performans alınabilmesidir. Filtreler temizlenmediğinde ısıtma ve soğutma kapasiteleri zayıflar. Bununla birlikte enerji tüketimleri de artar. Ayrıca çalıştırıldıklarında odaya kötü koku da salarlar. Tütün kullanılan, havalandırılmayan ve oda kokusu kullanılan evlerdeki klimaların daha kötü koku vermesinin nedeni filtrelerinin yeterince temizlenmeyişidir. Kısaca özetlemek gerekirse, öncelikle sağlık için, sonrasında da üründen tam performans alabilmek ve elektrik faturasının yüksek gelmemesi için klima filtreleri temizlenmelidir.

Klima Filtresi Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Klima filtrelerinin temizliği kullanım sıklıklarına göre değişmektedir.  Sadece yaz mevsiminde, sadece kış aylarında veya yaz ve kış aylarında kullanılan klimaların filtreleri de bu sürelere dikkat edilerek temizlenmelidir. Örneğin tek mevsim klima kullanımı söz konusuysa, ilk çalıştırmadan önce mutlaka filtresi temizlenmelidir. Ardından da her iki haftada bir kez filtrenin temizlenmesi gerekmektedir.

Bir mevsimden daha uzun süre kullanılan klimalarda ise kullanımın devam ettiği her ay, ayda iki kez filtrenin temizlenmesi önerilmektedir. Özellikle şehir içi yerleşim bölgelerinde oturanların, evinde çocuk veya yaşlı bulunanların, hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde ikamet edenlerin haftada bir klima filtrelerini temizlemesi tavsiye edilmektedir.

Klima Filtresinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Klima filtrelerinin temizliği markasına ve modeline göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir uzman desteği alabileceğiniz gibi kendiniz de evinizin veya işyerinizin klima filtresini temizleyebilirsiniz. Klima filtresinin temizliğinde klima kesinlikle kapalı durumda olmalı ve mümkünse elektrik şalteri de kapalı konuma getirilmelidir. Klima filtrelerinin temizliği için klimanın odaya bakan yüzündeki ön kapağın açılması ve filtrenin yerinden çıkartılması gerekmektedir.

Elektrikli süpürgeyle tozlarından arındırılabileceği gibi, suyla da yıkanabilir. Özellikle mikroorganizmalardan arındırılabilmesi için suyla yıkanıp en az on dakika kadar güneşte bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Üst solunum yolu rahatsızlığı bulunanların, çocuk ve yaşlıların yaşadığı evlerdeki klimalarda tazyikli suyla yıkanması ve duruma göre varsa klima temizleme sıvılarından yararlanılması tavsiye edilmektedir. Kimyasal sıvıların kullanımı durumunda, tekrar bol suyla yıkanması gerekmektedir.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

Hemen Arayın!