KLİMA İÇ ÜNİTESİ NEDİR?

Klima cihazları iki parçadan oluşur diyebiliriz. İç ünite ve dış ünite olarak değerlendirebileceğimiz bu iki parçanın dışında kalan parçalar, daha çok bütünlüğü tamamlayıcı niteliktedir. klima iç ünitesi, klima cihazının en önemli parçalarından bir tanesidir.

Genel olarak BTU olarak sınıflandırılan ısıtma kapasitesine sahiptir. Aynı şekilde harcadığı elektrik tüketimine göre de soğutma kapasitesi belirlenir.

Genel olarak piyasadaki klima iç ünitelerinin kalitesini; barındırdığı teknolojiler ve kapasiteleri belirler. Günümüzde üretilen klima iç ünitelerini, daha verimli ısıtma ve soğutma sağlayacak şekilde tasarlamışlardır.

Ayrıca yeni çıkan ünitelerin birçoğu sessiz bir şekilde çalışmaktadır. Klima iç ünitesi ve dış ünitesi arasında bağlantıyı Vrf bakır borular ve drenaj boruları sağlar. Klima iç ünitesine bağlı olarak çalışan termostatlar da ortamın ısısını sabit tutarak, iç ünitenin sürekli olarak aynı verimde çalışmasını sağlar.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz herşey için arayabilirsiniz: 0554 983 0939

Örnek bir klima iç ünitesi:

klima yer değiştirme

Klima İç Ünitesinde Bulunan Parçalar

Ön panel kısmında, iç üniteyi koruyan plastik bir aksam bulunur. Aynı zamanda dijital gösterge ve filtrelerin bulunduğu bölümde yine ön panel kısmında yer almaktadır.

Ön panel bölümünde yer alan hava giriş kanalları, iç ünitenin ortama sıcak ya da soğuk hava vermesini sağlar.

Burada yer alan filtre sistemi, dış ortamda bulunan toz ve partikülleri toplar. Böylelikle iç üniteyi tıkayacak ya da çalışmasını engelleyecek etkenler, filtreler sayesinde bertaraf edilmiş olur.

Kontrol paneli bölümünde, iç ünitenin sıcaklık ayarı, çalışma durumu, açma ve kapama gibi durumlar gösterilir. İç üniteye kumanda ettiğinizde yer alan değişimleri, bu panelden takip edebilirsiniz.

Drenaj hortumları ve bakır borular da duvardan ya da tavandan iç üniteye giriş yaparlar. İç ünite ile dış ünite arasında bağlantıyı sağlarlar.

Akış belirleyici kanatlar ise sıcak ya da soğuk havanın yönünü tayin ederler. Klima kumandasından bu kanatçıkları yönetebilirsiniz. Ayrıca kumanda panelinde klima kanatçıklarının değişimlerini gözlemleyebilirsiniz.

Klima iç ünitesi sistemi bütün klimalarda aynı olmakla birlikte, cihazın marka ve modeline göre değişkenlik gösterir.

Günümüzde artık son sistem olarak karşımıza çıkan ve oldukça verimli çalışan Inverter klima sistemlerinde iç ünite bölümü daha iyi ve sessiz çalışmayı sağlar.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz herşey için arayabilirsiniz: 0554 983 0939

Sending
User Review
5 (1 vote)

Leave a Reply

Hemen Arayın!