Klima Patlar mı? Klima yangın çıkarır mı?

Hem ısıtma, hem de soğutma amacıyla kullanılan klima cihazlarında son yıllarda meydana gelen olaylar, klima cihazlarının patlaması olarak basına yansımıştır.

Klima cihazları aslında son derece güvenlidir.

Markası ve modeli ne olursa olsun klima cihazlarının patlaması mümkün değildir. Nedeni ise klima içerisinde bulunan gazların, yanıcı ve patlayıcı özellikte olmamasıdır.

Peki ama basına klima cihazlarının patlaması ile ilgili haberler neden gelmektedir?

Bunun nedeni son derece basittir. Dünya genelinde klima cihazlarında yaşanan kazaların birçoğu, klima cihazlarının yanması şeklinde oluşur. Bunun nedeni ise elektrik kontağından meydana gelen kazalardır.

Klima cihazlarının birçok parçası plastik olduğu için kolay bir şekilde yanabilmektedir. Elektrik kontağı arızası ise çeşitli nedenlerle ortaya çıkar.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz herşey için arayabilirsiniz: 0554 983 0939

KLİMA YANMALARININ NEDENLERİ

Evde ya da iş yerlerindeki elektrik tesisatının eski olması, olası bir yangına davetiye çıkarır. Aynı durum klima cihazlarının bakımlarının yapılmaması sonucunda da yaşanabilir.

Klima bakımları hakkındaki yazılarımızı okumadıysanız, hemen sizi aşağıdaki linke alalım.

Klima Bakımı Nasıl Olmalı? Klima Bakımı Nasıl Yapılmalı? 

Klima Bakımı Hangi Aralıklarda Yapılmalıdır?

Bazı durumlarda servis hatasından kaynaklı yanlış montaj sonucunda da klima cihazı elektrik aksamları kısa devre yapar ve kontak arızasına neden olur.

Bu yüzden klima cihazlarının bakımını ya da montajını yapacak olan servislerde büyük önem kazanmaktadır.

KLİMA CİHAZLARINDAKİ PATLAMA NEYE İŞARET EDER?

Aslında klima cihazlarında elektrik aksamından ya da cihazın alev alması ile oluşan patlama, gaz bağlantı borularında bulunan bağlantı rakorlarının gevşemesi ile oluşur.

Klima içerisinde bulunan ve yanıcı olmayan gazlar belli bir basınç ile cihaz içerisine yerleştirilir. Olası bir gevşeme de yüksek basınç açığa çıkar ve bu da patlama olarak algılanır. Yüksek basınçta açığa çıkan gaz, yüksek miktarda ses oluşmasına neden olur. Bu durum ise patlama olduğu kanısının uyanmasına neden olur.

Klima cihazları özellikle yaz aylarında sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde daha fazla risk altındadır. Düzenli olarak bakımı yapılmayan klima cihazlarında yangın çıkma olasılığı az olsa da yine de belli bir oranda risk durumu söz konusudur.

Evlerde ya da işyerlerinde bulunan elektrik aksamları eğer eski ise klima cihazı taktırmadan önce elektrik tesisatlarının yenilenmesi yerinde bir davranış olacaktır.

Belirli markaların tercih edilmesi de cihazlardaki riskin minimuma indirilmesinde etkilidir.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz herşey için arayabilirsiniz: 0554 983 0939

Sending
User Review
5 (1 vote)

2 Comments

  1. Emine Tortu Temmuz 3, 2020
    • admin Ağustos 4, 2020

Leave a Reply

Hemen Arayın!