Sular kesilince kombi çalışır mı?

Sular kesilince kombi çalışır mı?

Evet çalışır ama nasıl çalışır bu çalışma kombiye zarar verir mi?

Öncelikle kombinin çalışması için 3 ana kural gerekli bunlar

Elektrik, doğal gaz ve su.

Kombinin elektriği kesilirse herhangi bir elektronik devre çalışmayacağından tepkisiz bir şekilde kendini kapatır ve çalışmaz.

Doğalgaz kesildiğinde ise evinizde bulunan tüm doğal gaz ile çalışan cihazların çalışması durur. Kombinizde de doğal gaz olmadığı için gazın olmadığına dair bir uyarı kodu verir. Kombiniz çalışır ama işlevi olmaz.

Sular kesilince kombi çalışmayı sürdürür çok kısa bir süre sürdürür ama belli bir süre sonra sular kesik olduğu için düşük basınç arızası verir. Çünkü kombi tesisatınızın içerisinde belli bir miktar su bulunduğundan dolayı kombiniz bu suyu peteklere ve diğer sıcak su lazım olan yerlere pompalayacaktır, kısa bir süre sonra pompalanan suyun yerine su gelmediği için basınç düşecek ve kombiniz arıza durumuna geçecektir. Genelde bu durumda karşınıza çıkan arıza kodunu internette arattığınız zaman düşük basınçtan kaynaklı arıza olduğunu görebilirsiniz.

Düşük basınç arızasını aldığınız zaman yapmanız gereken, sular gelince kombinizi çalıştırmak ve su basıncını yaklaşık 1.5 bar olacak şekilde ayarlamanız gerekecektir, basıncınız 1.5 bar düzeyine gelince kombiniz uyarı vermeyi kesecektir halen daha devam ediyor ise kombinizi resetleyiniz. Sorun hala düzelmediyse en yakın yetkili servisi çağırın.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz herşey için arayabilirsiniz: 0554 983 0939

Sular kesildiği zaman kombinizin zarar görmemesi için yapılması gereken nedir?

Bu durumda yapılması gereken sular gelene kadar kombinizi kapatmak olacaktır. Sular geldikten sonra tekrardan çalıştırın kombiniz normal çalışmasına kaldığı yerden devam edecektir.

Sular kesildi evde değildim kombimin verdiği hata kodu su basıncı ile alakalı değil bu hata ne olabilir?

Sular kesildiği sırada evde değildiniz ve kombinizi kapatamadınız, ekranda beliren hata kodunu arattınız ancak su basıncı ile alakalı çıkmadı. Muhtemelen kombinizde suyun kesilmesi ile alakalı kuru yanma denilen bir arıza meydana gelmiştir.

Kuru yanma arızasını özetlemek gerekirse, sular kesildiğinden dolayı kombinizin susuz çalışmasından dolayı kombinizin sirkülasyon pompasının zarar görmesidir.

Özetle; Sular kesilince kombinizi kapatın, sular gelene kadar çalıştırmayın. Eğer kombiniz bir şekilde sular yokken çalışmışsa ve arızası varsa en yakın servise başvurun.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz herşey için arayabilirsiniz: 0554 983 0939

 

[hotelrunner lang=”en-US”]

Sending
User Review
0 (0 votes)

Leave a Reply

Hemen Arayın!